krzesla-antyk

W poszukiwaniu definicji antyków – monety i nie tylko

Współczesne antyki to przedmioty, które zdaniem większości dzisiejszych kolekcjonerów, pochodzą sprzed końca drugiej wojny światowej. Antyki utożsamiane są z oryginalnymi przedmiotami z określonej epoki. Prawo handlowe definicją tą określa, iż antykiem jest przedmiot, którego wiek przekracza ponad sto lat. Wszystkie antyki, zatem to bardzo stare rzeczy, które posiadają wartość zabytkową. W wielu przypadkach mówi się także, że posiadają one duszę. Do antyków zaliczamy między innymi różnego rodzaju przedmioty sztuki użytkowej: meble, szklane naczynia, porcelana, lampy, abażury, zegary, książki.

Oryginalność antyku

Jeżeli pragniemy żeby nasz antyk był jak najbardziej wartościowy, decydując się na jego zakup musimy przede wszystkim skupić się na jego autentyczności i pełnej oryginalności materiału i wizerunku. Zdarza się, bowiem że w wielu przypadkach trafimy na imitację antyku, który jest jedynie bardzo dobrze stylizowany na stary przedmiot. Decydującą rolę odgrywa tutaj oczywiście konkretna wiedza nabywcy. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego wyboru, można zawsze skorzystać z fachowej porady eksperta – rzeczoznawcy. Jedną z ważnych cech świadczących o wieku danego eksponatu, jest jego stopień zużycia. Kupując daną rzecz uchodząca czy też mająca uchodzić za antyk warto obejrzeć ją na własne oczy, ponieważ dokonując zakupu w sieci, nie zobaczymy wszystkich mankamentów oraz detali, które mogą świadczyć o autentyczności lub falsyfikacie. Cena antyku wzrasta jeśli związana jest z nim szczególna historia, zdarzenie czy też jakaś bardzo znana osoba. Antyki są przedmiotami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju, gdyż zazwyczaj nie znajdziemy drugiego takiego samego eksponatu.

Kolekcjonerzy nastawieni na zyski

Osoby nastawione na zyski związane ze sprzedażą antyków, kierują się przede wszystkim wartością eksponatu, która uzależniona jest od okresu, z którego on pochodzi, stanu w jakim się znajduje oraz jego unikalności. Niewątpliwie musimy wziąć pod uwagę koszty zakupu oraz koszty związane z ewentualna renowacją, która niewątpliwie może sporo kosztować.
Osoby nastawione na zysk kupują najchętniej antyki z poniższych kategorii:

  • meble i przedmioty użytkowe wykonywane przez znane manufaktury,
  • wyroby ze srebra i złota np. medale, odznaczenia, monety które można znaleźć np. w skupie monet w Bydgoszczy
  • obrazy znanych twórców,
  • stare książki, najczęściej ręcznie oprawiane,
  • biżuteria,
  • wytwory ceramiczne, naczynia użytkowe,
  • różne zegary,
  • lustra z pięknymi rzeźbionymi oprawami,
  • różnego rodzaju rękodzieła, np. obrusy, chusteczki.

Połączenie pasji z biznesem

U pewnych osób niejednokrotnie zdarzają się tego rodzaju sytuacje, że początkowo niewinna pasja przeradza się w jakiś niezwykły biznes, który bywa bardzo często bardzo dochodowy. Tak może być w przypadku antyków, które po pewnym czasie zyskują bardzo wysoką ceną i wzbudzają zainteresowanie wielu różnych osób. Decydując się, zatem na sprzedaż swojej kolekcji można naprawdę dużo zarobić. Czasem naprawdę dużo, co można zobaczyć na filmiku niżej:

Jest wielu miłośników antyków, którzy nie wyobrażają sobie umieszczenia innych mebli w swoim domu, jak właśnie tych nieco bardziej zabytkowych pochodzących z wcześniejszego okresu. Dlatego też, na pewno jeżeli rozpoczniemy zbieranie takich mebli z nastawieniem na ich sprzedaż, będziemy mogli znaleźć wielu kupców, którzy będą chcieli od nas nabyć takiego rodzaju meble. Oczywiście, musimy posiadać je w wersji idealnie nienaruszonej. Od tego, bowiem będzie bardzo wiele zależało, gdyż dopiero wtedy zyskują one wysoką wartość, która stale może się powiększać z biegiem kolejnych lat. Zdecydowanie, taka sytuacja jest dla wielu osób cennym źródłem dochodu, który dla każdego jest bardzo przydatny i wartościowy.

Rozwijanie kolekcji

Naturalnie kolekcjonować antyki można również na typowo własny użytek. Wcale nie trzeba ich sprzedawać. Można przekazywać zgromadzone meble z pokolenia na pokolenie powiększając stale posiadaną kolekcję. Jeżeli któreś pokolenie będzie chciało je sprzedać, wtedy będzie miało na pewno taką możliwość. Zdecydowanie, meble tego typu mogą stanowić również świetną pamiątkę rodzinną ale też i specyficznego rodzaju zabezpieczenie majątkowe. Będą w stanie przypominać wyjątkowe chwile, które jak najbardziej wielu osobom mogą przypominać młodzieńcze i niezwykle radosne lata.

Można więc wykorzystać antyki w różnorodny sposób bez większych problemów. Pozwala to uzyskać najwyższe korzyści z możliwych. Pasja może stać się biznesem lub szansą na gromadzenie rodzinnych wspomnień o charakterze czysto pokoleniowym. W związku z tym, na pewno warto rozpocząć takie właśnie poszukiwania starych mebli w dobrym stanie w naszym najbliższym obejściu i zatroszczyć się o to żeby stały się jednym z elementów naszej kolekcji. Dość, że można nimi urządzić pięknie dom, to jeszcze można będzie je sprzedawać, jeżeli będziemy chcieli się ich pozbyć, aby zrobić miejsce na nowe okazy. Warto więc rozkręcić kolekcjonerski biznes na poważnie, ponieważ może on nam przynieść wiele korzyści. Będziemy mogli być zachwyceni z uzyskania takich właśnie efektów, które pod każdym względem będą niezwykłe. Na pewno każdemu taka sytuacja przypadnie do gustu i bardzo się spodoba.