druk3d-ny

Drukowanie 3D – Co warto wiedzieć o drukarkach 3D?

Drukowanie 3D staje się coraz to bardziej powszechne na całym świecie i szybkim krokiem wkracza do codziennego życia. W mediach wciąż słyszy się nawał informacji o wydrukowanych nowościach, stosowanych w medycynie czy marketingu.

DRUKOWANIE 3D- USŁUGI

Niezwykła nowa technologia drukowania 3D spowodowała nagłe zwiększenie popularności firm oferujących usługi z tej dziedziny. Zajmują się one wydrukiem, zaczynając od modelowania obiektu, przez cyfryzację i skanowanie trójwymiarowe przedmiotów rzeczywistych (reverse engineering), kończąc na drukowaniu w wysokiej rozdzielczości dzięki profesjonalnym drukarkom.

Firmy oferują usługi przez Internet, co znaczy, że nie jest konieczna osobista wizyta w drukarni. Proces może odbywać się drogą mailową poprzez wysłanie pliku z modelem. Gdy zostanie on wydrukowany, zostaje dostarczony klientowi przez kuriera.

HISTORIA DRUKOWANIA 3D

Ciężko w to uwierzyć, ale od pomysłu Jana Gutenberga, który wymyślił sposób przekazywania informacji na zwykłych kartkach papieru minęło już 600 lat! Za pomocą tej koncepcji udało się wydrukować Biblię, stosując do tego prasę drukarską.

Przez wiele lat techniki drukowania były wciąż udoskonalane, ale wielkim przełomem było stworzenie komputerów osobistych i drukarki atramentowej, wynalezionej w 1976 roku (źródło). Po latach udało się wykorzystać drukowanie do tworzenia namacalnych, trójwymiarowych przedmiotów.

Za narodziny druku 3D uważa się moment, w którym została wynaleziona stereolitografia, to znaczy rok 1984, czego dokonał Charles Hull. Dzięki tej technologii możliwe było stwarzanie modeli na podstawie danych cyfrowych. Pozwoliło to też dostrzec możliwość drukowania „warstwa po warstwie”.

drukowanie 3d

W 1988 roku pojawił się kolejny pomysł dotyczący technologii FDM (Fused Deposition Modeling). Ta technika pozwala na osadzanie topionego materiału. Końcówka lat 90tych była jednak wielkim przełomem w tej dziedzinie! W 1999 roku umożliwiono hodowlę komórek na rusztowaniach z DRUKARKI 3D! W latach 2000-2013 nastąpiło wynalezienie pierwszej drukarki biurkowej, drukarki 3D, która umożliwiała wydruk w kolorze, maszyny samoreplikujące, a także udało się wydrukować pierwszą protezę, broń palną i druk z betonu- DOM Z DRUKARKI 3D!

JAK DZIAŁA DRUKARKA 3D?

Główne działanie sprzętu do drukowania w technologii 3D opiera się przede wszystkim o warstwy. Każdy przedmiot, który powstał dzięki drukarce 3D składa się z ogromnej ilości warstw, ułożonych jedna po drugiej. Oczywiste jest więc, że drukarki posiadają elementy ruchome, dzięki którym możliwe jest stworzenie kolejnej warstwy na poprzedniej.

figurki-druk-3d

Na rozdzielczość i gładkość wydruku wpływa głównie wysokość warstwy- im mniejsza jest wysokość tym bardziej rośnie rozdzielczość wydruku. Jakość wydrukowanego materiału jest uzależniona także od tego jaki został wybrany materiał (filament). Jest on zazwyczaj w postaci żyłki, która sprzedawana jest zawinięta na szpulce. Najpopularniejszymi materiałami do wydruku 3D są: tworzywa termoplastyczne czyli plastiki, a także żywice i metale (więcej o drukowaniu 3D na stronie 3D-Up).

NAJWIĘKSZE WYDRUKI DZIĘKI TECHNOLOGII 3D

Dzięki temu, ze do drukowania 3D wykorzystuje się proces drukowania warstwa po warstwie, zastosowanie urządzeń 3D wciąż się zwiększa. Do tej pory wydrukowano już rozmaite przedmioty, wśród których jest nawet DOM WYDRUKOWANY Z DRUKARKI 3D!

Autorem projektu domu jest Andrey Rudenko. Do stworzenia domu, a raczej zamku (w takiej postaci powstał budynek) użyto betonu. Posiada on otwory na okna, drzwi, a także wieżyczki. Nie różni się wyglądem on powszechnie budowanego domu. Ściany wydrukowanego budynku mają puste wnętrze, ich kontur stworzony jest z betonu, a ich wnętrze wypełnione jest izolatorem cieplnym (powietrzem).

W 2014 roku w Chinach dzięki firmie z Szanghaju powstało 10 domów stworzonych na drukarce 3D! Wręcz niemożliwe jest to, że zostały one wydrukowane tylko w ciągu 24 godzin! Koszt jednego takiego domu wynosił 4800 dolarów.

PROTEZY 3D

Protezy 3D są tworzone dzięki inicjatywie wielu światowych organizacji, fundacji, które na celu mają pomoc chorym ludziom potrzebującym protez, w szczególności dzieciom. Organizacja e-NABLE przyczynia się do drukowania protez ręki dla dzieci, które w wyniku wypadku straciły dłoń lub po prostu urodziły się z dysfunkcją. Organizacja składa się z około 4000 wolontariuszy, a ich ilość wciąż zwiększa się. Koszt wydrukowania jednej protezy ręki to zaledwie 20-50 dolarów! Porównując to z kosztami standardowej protezy, która może kosztować nawet kilkanaście tysięcy, 50 dolarów jest kwotą niewielką.

drukarka3d-wyglad

Jednak drukowanie 3D nie sprawdza się tylko w przypadku tworzenia protez cięgnowych. Dzięki organizacji e-NABLE w ciągu 42 godzin udało się wydrukowanie elektronicznej protezy, która stosowana jest za pomocą mięśni z kikuta. Koszt takiej protezy również jest niewielki! Technologia 3D jest wielką konkurencją dla zwyczajnych, drogich protez!

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa