kable-informatyka

Rozwój zawodowy w branży technologicznej

Wszyscy dobrze wiemy z własnego doświadczenia, że obecny rynek pracy mocno różni się od tego, który był wcześniej. Dwadzieścia czy trzydzieści lat temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, potrzebne były inne kwalifikacje i inaczej wyglądał rozwój zawodowy. No właśnie – jak to wyglądało kiedyś i na co warto zwrócić uwagę dziś, jeśli chodzi o rozwój kariery?

Zmiana pracy kiedyś a dziś

Kiedyś dość powszechne było to, że w jednej pracy spędzało się całe życie. Ewentualnie zdarzała się zmiana pracy raz czy dwa, ale nie było to powszechne zjawisko. Teraz wygląda to inaczej. Ludzie często zmieniają pracę już po roku czy dwóch. Co ciekawe, nawet nikogo to nie dziwi. Związane jest to mocno ze specyfiką rynku. Obecnie brakuje najbardziej specjalistów, ludzi wykwalifikowanych z odpowiednim doświadczeniem. Dzięki temu mogą oni przebierać w ofertach pracy i często gdy nie odpowiadają im warunki to decydują się łatwo na zmianę, wiedząc że czeka na nich inny etat. Wszystko to wprowadziło zupełnie inną dynamikę na rynku pracy.

Rozwój kiedyś a dziś

Ze względu na zmianę rynku pracy oraz technologię zmieniły się też wymagania odnośnie rozwoju pracownika. Kiedyś dobremu fachowcowi wiedza i doświadczenie starczyły przez lata. Zmiany w technologii nie były też takie nagłe. Jednak obecnie duży wpływ na rozwój ma technologia informatyczna i telekomunikacyjna. A one jak wiadomo, rozwijają się szalenie szybko. Stąd też wielu fachowców musi się cały czas rozwijać. Jak to mówią, teraz dobry fachowiec uczy się całe życie. Coś w tym jest, bo aby pozostać specjalistą w danej dziedzinie trzeba dbać o swój rozwój. Na szczęście w związku z tą potrzebą powstało wiele nowych możliwości samorozwoju.

Źródła pozyskiwania wiedzy

Obecnie specjaliści mają wiele możliwych metod rozwoju do wyboru. Oczywiście nadal najskuteczniejszym rozwiązaniem jest znalezienie mentora, który nas poprowadzi i będzie trzymał pieczę nad naszym rozwojem. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Stąd przydatne są inne możliwości. Jakie? Jest wiele możliwości odbycia szkoleń, zarówno wirtualnych jak i stacjonarnych. Mówimy tu o szkoleniach z podstaw (choćby Excel) ale też szkoleniach bardzo zaawansowanych, nawet z bardziej niszowych tematów jak szkolenia z Tableau (przykład szkolenia Tableau) czy szkolenia z programowania w języku R. Jest wiele firm i stron, specjalizujących się w tego typu działaniach. Wiąże się to z pewnymi kosztami, natomiast praktyka udowadnia że na rynku doświadczony specjalista może liczyć na znacznie lepszą pensję. Stąd warto inwestować w siebie.

Podsumowanie

Nadal są zawody, które nie wymagają intensywnego rozwoju. W pewnych branżach jak np. branża budowlana technologie zmieniają się dużo wolniej. Są nowinki, ale nie pojawiają się one z miesiąca na miesiąc. Tymczasem są też zawody bardzo wymagające pod kątem rozwoju. Dotyczy to szczególnie informatyków. Historia zna wiele przypadków, gdy dany framework był bardzo popularny, ale konkurencja zrobiła coś lepszego i nagle okazało się, że nie tylko tracił pozycję lidera ale całkiem odchodził w niepamięć. A to wiadomo – wymaga poznania od podstaw kolejnego frameworka i zdobycie kolejnych umiejętności. Nie jest to łatwe, ale jak zostało wspomniane w artykule, daje to możliwość zwiększenia zarobków czyli opłaca się inwestować w siebie :).