Obecnie w branży TSL (transport, spedycja, logistyka) stosuje się nowoczesne systemy monitoringu floty. Zaawansowane, dostępne także na smartfonach, dające możliwość zebrania bardzo dokładnych danych o pojazdach i kierowcach. Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto korzystać z systemów monitoringu floty transportowej.

Oszczędność pieniędzy

Urządzenia monitorujące dają możliwość dokładnej kontroli zużycia paliwa. Oprócz tego właściciel firmy może również prześledzić, jak pracuje jego kierowca. Zarówno to, jak jeździ pod względem stylu, jak i to ile czasu spędza w trasie, ile ma przestojów, czy są one uzasadnione, czy też wynikają z nieuczciwości lub opieszałości kierowcy.

Oszczędność pieniędzy osiąga się również przez to, że zaawansowane systemy monitoringu wykorzystywane bywają do określenia wysokości składki ubezpieczeniowej. Im efektywniej flota jest wykorzystywana, tym korzystniejsze będzie można zawrzeć umowy z ubezpieczycielem, który dokładnie przeanalizuje dane (w tym na przykład styl jazdy kierowcy, przestrzeganie czasu pracy).

Oszczędność czasu

Wystarczy się zastanowić, ile telefonów byłoby potrzebnych, aby dowiedzieć się, co w danej chwili dzieje się z 10 pojazdami z firmowej floty, aby zrozumieć, jak bardzo pomaga zaoszczędzić czas wdrożenie w firmie systemu monitoringu floty. Dzięki niemu błyskawicznie, w czasie rzeczywistym można uzyskać wszelkich niezbędnych informacji o tym, gdzie jest kierowca, dokąd jedzie, o której ma dotrzeć na miejsce, co wiezie, kiedy można się go spodziewać w firmie, dlaczego ma opóźnienie i wiele, wiele innych.

Wszystkie te dane można mieć dzięki paru kliknięciom na komputerze stacjonarnym albo na smartfonowej aplikacji. Systemy dają też możliwość ustawienia powiadomień, na przykład o tym, że niebawem trzeba będzie zabrać pojazd na przegląd gwarancyjny.

Większe bezpieczeństwo

Monitoring firmowej floty to również większe bezpieczeństwo samochodu i kierowcy. Wśród dostarczanych danych są bowiem także te dotyczące prędkości. Jeżeli prowadzący auto zachowuje się nieodpowiedzialnie, pracodawca może i powinien wyciągnąć wobec takiej osoby konsekwencje, chociażby w postaci ostrej reprymendy. Oczywiście może też interweniować w czasie jazdy, bo ma możliwość błyskawicznego kontaktu.

Lepsze zarządzanie flotą

Wielość danych, które dostarcza system monitoringu floty, pozwala na lepsze zarządzanie ją. Pracodawca dokładnie wie, jak użytkowany jest pojazd, jakie trasy pokonuje, przez jaki czas pracuje dla firmy, a przez jaki wykorzystywany jest do celów prywatnych. To pozwala na stworzenie dokładnej historii eksploatacji, a tym samym wyliczenie kosztów z nią związanych.

Lepsze zarządzanie pracownikami

Ogromna zaleta stosowania systemu monitoringu floty. Dzięki możliwości obserwacji sposobu pracy kierowcy, obserwacji parametrów pojazdu, a także dzięki możliwości natychmiastowego kontaktu, pracodawca może skutecznie zarządzać zespołem kierowców. Może skutecznie nadzorować ich obowiązki i zapobiegać nieuczciwym praktykom.

Sprawdź także: https://www.daktela.com/pl/biura-podrozy/