Materiały sypkie takie jak piasek, czy żwir są powszechnie wykorzystywane podczas prac budowlanych. Za ich dostarczanie na place budowy odpowiedzialne są firmy przewozowe. Specyfika tego rodzaju materiałów stawia przewoźnikom określone wymagania dotyczące zasad transportu oraz stosowanego sprzętu.

Zasady przewożenia materiałów sypkich

Poza piskiem i żwirem do budowlanych materiałów sypkich zalicza się również cement oraz wapno. Surowce te najczęściej przewożone są transportem drogowym. Wykorzystanie dostępnej sieci dróg pozwala na szybkie dostarczanie ładunku pod wskazany adres. Przed przystąpieniem do realizacji zlecenia należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do transportu. Warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na masę, ale i objętość przewożonego ładunku. Często zdarza się, że kierowcy dbają wyłącznie o to, by ciężar auta nie przekraczał dopuszczalnych norm, zapominając o jego ilości. Takie działanie może doprowadzić do przeładowania samochodu ciężarowego i wysypywania się surowca podczas jazdy. Aby transport piasku lub innych materiałów sypkich był bezpieczny i nie stanowił zagrożenia dla innych użytkowników dróg, powinien być odpowiednio zabezpieczony najlepiej za pomocą plandeki. Takie działanie pozwoli uniknąć zwiewania ładunku podczas jazdy. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo transportu mają także umiejętności oraz doświadczenie kierowcy. Dobry kierowca jest w stanie dostrzegać zagrożenia i unikać niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Odpowiednie środki transportu drogowego

Istotne znaczenie ma też odpowiedni dobór środków transportu. Firmy przewozowe najczęściej korzystają z samochodów ciężarowych typu wywrotka, ciężarówek wyposażonych w skrzynię załadunkową, bądź ciągników siodłowych z naczepą. Najwięcej surowca są w stanie dostarczyć pojazdy z naczepą. Ich ładowność może wynosić 18 ton, a niekiedy nawet i 27 ton. Warto jednak pamiętać, że czteroosiowe ciężarówki charakteryzują się małą zwrotnością i mogą być wykorzystywane wyłącznie na placach budowy o dużej powierzchni. W przypadku mniejszych działek lepiej sprawdzą się wywrotki o mniejszej ładowności. Podczas planowania transportu materiałów sypkich, należy wziąć pod uwagę także jakość podłoża na placu budowy. Wjechanie kilkunastotonowym zestawem na nieutwardzony bądź grząski teren może doprowadzić do jego ugrzęźnięcia. W celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa firmy przewozowe wykorzystują burty i inne dodatkowe zabezpieczenia ładunków. Ciekawą alternatywą dla samochodów ciężarowych oraz wywrotek są silosy. To pojazdy z zamkniętą przestrzenią ładunkową, dzięki której przewożony materiał nie wysypuje się na drogę.