Przedsiębiorstw parających się transportem, spedycją i logistyką na terenie naszego kraju jest wiele. Prym wiodą firmy o zasięgu globalnym, które pozostają bezkonkurencyjne. Oto pierwsza piątka, która w ostatnich latach uzyskała największy przychody i okazała się najbardziej rentowna w granicach naszego państwa.

  1. DB Schenker

Niemiecka firma logistyczna o zasięgu światowym. Bazuje na transporcie lądowym, lotniczym oraz morskim. Zatrudnienie wynosi blisko 100tys osób rozlokowanych na terenie całego globu w 2000 oddziałów. W Polsce Schenker wiedzie prym w dziedzinie logistyki. Przedsiębiorstwo jest klasyfikowane na pierwszym miejscu pod względem usług logistycznych wg objętości przychodów z handlu produktami podstawowymi. Aktualny obrót wynosi ponad 800mln złotych. Ciekowostkę stanowi fakt, że od 2008r  w Weglińcu istnieje wspólna dyspozytura Schenker i Cargo. Duża ilość oddziałów mieści się na rozciągłości 130 krajów całego globu. Do artykułów głównie przewożonych należą materiały budowlane, chemia oraz węgiel.

  1. DSV

Choć DSV jest obecna na rynku pod aktualną nazwą od roku 1995 – wcześniejsza nazwa DFDS TRANSPORT, a jej placówki są ulokowane na terenie 70 krajów świata przedsiębiorstwo zatrudnia, aż 23tys pracowników. Wpływa to na gigantyczny łączny obrót w liczbie 6mld euro. Głównymi obszarami działań firmy jest DSV Road – spedycja drogowa, DSV Air&Sea – transport morski i powietrzny, oraz DSV Solutions – szeroka gama ofert logistycznych. W naszym kraju liczba zatrudnionych pracowników wynosi blisko 1000 osób, a przychody około 0,5mln złotych, co sprawia, że firma należy do pierwszej trójki największych, a zarazem najbardziej rentownych firm tego typu na terenie Polski.

  1. Raben

Kluczowe obszary działań stanowi szeroko pojęta logistyka, transport międzynarodowy – drogowy, spedycja morska i powietrzna, oraz transport intermodalny. Ponadto Raben specjalizuje się w zakresie dostarczania przesyłek krajowych. Warto uwypuklić ogromne tradycje, ponieważ Raben i spółka FreshLogistics  jest przedsiębiorstwem rodzinnym założonym już w 1931r na terenie holenderskiego miasta Meddo.  Firma działa na terenie 11 krajów Europy i zatrudnia niespełna 10tys pracowników. W roku 2016 przedsiębiorstwo zostało laureatem nagrody Złotego Godła w kategorii Operator logistyczny.

  1. PKP Cargo

Największy w Polsce i drugi na terenie UE operator kolejowych przewozów torowych. Zakład powstał w roku 2000 z powodu prywatyzacji części przedsiębiorstwa PKP. W skład hegemona tej branży wchodzi 7 zakładów na terenie całego kraju – północny, południowy, wschodni, zachodni, centralny, śląski oraz dolnośląski. Do głównego obszaru działań w naszym kraju należy przewóz towarowy. Do materiałów najczęściej transportowanych zaliczamy węgiel, , kruszywa, inne materiały sypkie oraz materiały budowlane. Cargo dysponuje 25 terminalami o charakterze przeładunku w najważniejszych punktach w kraju, oraz ma da dyspozycji blisko 2,5tys lokomotyw i 63tys wagonów.

  1. FM Logistic

Jest to firma z rodowodem francuskim sięgającym 1967 roku. Realizuje usługi w zakresie transportu, logistyki, magazynowania oraz przeładunku. Placówki istnieją w 13 krajach, a łączna ilość zatrudnionych pracowników przekroczyła w ostatnim czasie 20tys osób. Głównymi materiałami są produkty rolnicze, dystrybucja hurtowa, środki czystości oraz produkty higieny osobistej. Warto wspomnieć o tym, że FM wiedzie prym na terenie naszego kraju także w transporcie perfum, kosmetyków oraz produktów ochrony zdrowia.. W 2015 roku przedsiębiorstwo uzyskało rekordowe obroty przekraczające miliard euro.

Należy pamiętać, iż istnieje jeszcze całe mnóstwo zarówno firm większych – również o zasięgu globalnym, które osiągają w Polsce świetne wyniki, ale także przedsiębiorstw mniejszych, które zajmują się drobnymi przesyłkami na terenie Polski, lub nawet województwa.